Výstavní festival Smetanova výtvarná Litomyšl je jednou z dlouholetých doprovodných akcí Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Je určen všem milovníkům kultury a výtvarného umění a láká k návštěvě starobylé Litomyšle. Koncept festivalu, do něhož vstupují různí pořadatelé, kteří společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl, je sám o sobě ojedinělý. Unikátní je rovněž počet zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě. Původně pouhá doprovodná akce hudebního festivalu si tak postupně vydobyla vlastní renomé a stala se kulturním počinem obohacujícím českou výtvarnou sezónu.

Organizátory projektu Smetanova výtvarná Litomyšl 2022 jsou Městská galerie Litomyšl a Bohemian Heritage Fund.

Záštitu nad XVIII. ročníkem Smetanovy výtvarné Litomyšle převzal Ing. Roman Línek, MBA, náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za investice a kulturu.

XVIII. ročník přehlídky může být realizován díky laskavé finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a města Litomyšl.

18. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2022


Termín konání: květen – září 2022

Brožura 2022 ke stažení


 

 

 


 

Vážení přátelé výtvarného umění,

po dvou letech se snad konečně zase volně nadechneme a užijeme si kultury tak, jak jsme byli zvyklí před pandemií. Jedním z hlavních litomyšlských „kulturních nadechnutí“ letošního léta je oblíbená Smetanova výtvarná Litomyšl, jež se po nucených změnách z předchozích ročníků vrací k původnímu formátu. Zvažovali jsme, zda SVL ve světle událostí na Ukrajině vůbec uspořádat. Nakonec jsme usoudili, že umění má své místo i vedle tragédie, jakou ruská invaze bezesporu je. Velice se těším na expozice tuzemských i zahraničních autorů včetně návratu výstavy Plán B, která nám bude připomínat, že kulturu bez omezení nemůžeme brát jako samozřejmost. Že si jí máme vážit a být rádi, že se díky ní můžeme setkávat, bavit se a třeba spolu i slušně nesouhlasit. Zároveň mám radost z toho, že i letos nás umění bude vybízet k přemýšlení a dialogu o světě kolem nás. Tým SVL pod vedením Mgr. Martiny Zuzaňákové ve spolupráci s Bohemian Heritage Fund pro vás připravil hned několik překvapení a já mu moc děkuji nejenom za uměleckou kvalitu a přínos této iniciativy, ale také za to, že se nebojí propojit kulturu s aktuálním děním ve světě. Užijte si letošní ročník i litomyšlské léto a nadechněte se kultury. Zasloužíte si to.

Mgr. Daniel Brýdl, LL.M.,
starosta města Litomyšle

 


 

Staré časy jsou pryč!

Existuje ještě normální svět, jaký jsme znali před pár lety? Nedávno jsme viděli, jaké to je, když se válečná mašinérie zaměří také na ničení umění a památek, jež jsou duší národa. Možná, že právě umělci dokáží nyní nejlépe postihnout ty různé pocity, které se nám v letošním roce honí hlavou. A kde jinde, než na Smetanově výtvarné Litomyšli, která opět v plné verzi doprovodí letní sezónu v tomto mimořádném městě. Staré časy jsou pryč, ať jsou ty nové třeba střídmější, ale méně povrchní. A třeba budou nakonec i krásnější.

Ing. Roman Línek, MBA,
náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu

 


 

Milí přátelé umění,

otevíráme další ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle, která si po boku hudebního Národního festivalu Smetanova Litomyšl vydobyla již zcela svébytné postavení a troufám si tvrdit, že i za ní se do Litomyšle jezdí, stejně jako se na ni těší místní obyvatelé. Dokazují to pozitivní reakce, které každý rok dostáváme, a to zejména v posledních dvou letech, kdy jsme odstartovali koncept plenérových výstav Plán B, které do veřejného prostoru intervenují formou prací předních českých umělkyň a umělců. Nejinak tomu proto bude i letos, protože dobré věci není třeba měnit. Ze stejného důvodu se vrací také projekt MenART, který nejenže sám nese vysokou uměleckou kvalitu, ale také pomáhá propojovat nejmladší talenty se zavedenými jmény naší výtvarné scény. Znovu se tak, a po dvou letech dokonce opět v ikonické Augustově tiskárně, můžete těšit na společnou výstavu žáků základních uměleckých škol a jejich mentorů v podobě renomovaných autorů.
Nadto vás čeká velké množství dalších, velmi kvalitních programů, z nichž si vybere opravdu každý.
Přeji krásné umělecké zážitky a těším se na setkání v Litomyšli!

JUDr. Pavel Smutný,
president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund

 


17. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2021


Termín konání: 12. 6. – 10. 10. 2021

Brožura 2021 ke stažení


 

 

 


15. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2019

Katalog k prolistování    Katalog ke stažení