Julius Mařák na zámku v Litomyšli

Výstava obrazů ke 180. výročí narození litomyšlského rodáka
15. 6. - 8. 7. 2012, Městská obrazárna ve druhém patře zámku Litomyšl.
Otevřeno denně od 10 do 18 hodin, ve dnech konání pořadů Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se výstava pro veřejnost uzavírá 90 minut před začátkem představení a je 60 minut před ním vyhrazena pro jeho návštěvníky.
Vernisáž v pátek 15. 6. v 17.00.

Pořádá Smetanova Litomyšl, o.p.s. Kurátorem je PhDr. Michael Zachař. Generálním partnerem výstavy je Bohemian Heritage Fund. Za spolupráce s Národní galerií v Praze, dalšími veřejnými a soukromými půjčiteli, Pojišťovnou Kooperativa - Vienna Insurance Group, Městskou galerií v Litomyšli a Galerií Kroupa. 

partner výstavy
pojišťovna Kooperativa

Kooperativa

 

Julius Mařák (1832-1899) měl zásadní vliv na formování moderních proudů české malby na sklonku 19. a počátku 20. století. Na pražské akademii vychoval desítky vynikajících žáků (jím je věnována další výstava letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle v Galerii Kroupa). Výstava ve druhém patře zámku se věnuje výhradně osobnosti Mařáka jako tvůrce krajinomaleb, tedy zachycení podnětů, které nasměrovaly české výtvarné umění z krajin romantického snění přímo do náruče přírody, v její věčný řád i prchavé okamžiky této věčnosti.


Výstavy 2012    Další výstavy v tomto místě    Další výstavy prací tohoto autora


Fotografie z vernisáže: