Milan Cais, Petr Nikl, Maxim Velčovský

výstava mentorů a jejich žáků projektu MenART

14. 6. – 7. 7. 2019

otevřeno denně 10–18 hodin

Augustova tiskárna, Šantovo náměstí 182, Litomyšl

vernisáž | 13. 6. od 18.30 hodin a 15. 6. od 15.00 hodin

kurátorka | Lenka Lindaurová

pořádá | BOHEMIAN HERITAGE FUND, MenART

Uznávaní umělci Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský v roli mentorů výtvarného oboru stipendijního programu MenART vedli své svěřence z řad mimořádně nadaných žáků základních uměleckých škol cestou k poznání kreativity, umění dívat se a vidět, k pochopení, že proces je někdy více než výsledek. Mentoři pracovali každý se svou skupinou různým způsobem. Petr Nikl vedl své studenty ke spolupráci na společném performativním díle, v němž si vyzkoušeli malování a kreslení prostřednictvím jiného nástroje než ruky. Maxim Velčovský vyzýval účastníky k angažovanosti – každý měl nalézt problém, který mu vadí, a vlastním způsobem jej vyjádřit v podobě uměleckého transparentu. Milan Cais se soustředil na objevování výtvarného potenciálu každého člena skupiny a podpořil je v nacházení neobvyklých zpracování a řešení.

Výstava, představující výsledky celoroční společné práce, dokazuje, jak různorodé mohou být cesty lidské kreativity a jak může být důležitá otázka vzájemné komunikace, inspirace, ale i kooperace.

Vedle prací stipendistů přehlídka nabízí i díla všech tří mentorů, která se nacházejí nejen v prostorách bývalé tiskárny, ale i na dalších místech ve městě.


Výstavy 2019       Další výstavy prací Milana Caise       Další výstavy prací Petra Nikla       Další výstavy prací Maxima Velčovského


Fotogalerie z vernisáže: