David Černý | Entropa

16. 6. – 30. 6. 2019

otevřeno denně 10–18 hodin (po předchozí telefonické domluvě na tel. 732 241 127)

Kulturák ARCHA, zahrada u č.p. 125, Lubná

vernisáž | 15. 6. 14.00–18.00 hodin (preview 14. 6. od 17.00 hodin)

kurátor | Jiří Příhoda

pořádá | PŘEZPOLNÍ z.s.

Výstava Davida Černého spadá do programové linie alternativaARCHA, kde Kulturák ARCHA prezentuje umělce, kteří započali svoji kariéru v 90. letech 20. století. Během Smetanovy výtvarné Litomyšle v ARŠE představíme přípravný model Entropy – nejznámějšího díla Davida Černého. Monumentální Entropa, s podtitulem „stereotypy jsou bariéry, které je třeba odstranit“, vznikla na výzvu Vlády ČR v rámci předsednictví ČR v Radě Evropské unie. Autor vytvořil v duchu svých vylamovaček – Kitů ze začátku 90. let mapu Evropy, kde je každý stát charakterizován jedním konkrétním předmětem. Na vzniku díla se podílel také Krištof Kintera a Tomáš Pospizsyl.

„Víte, co bylo v Entropě na místě Velké Británie? Nic, prostě chyběla. Ale váže se k tomu jedna vtipná historka. Asi před pěti lety jsem byl pozvanej na britskou ambasádu na soukromý oběd, kterého se zúčastnil tehdejší premiér Cameron. Byla to sranda... A přinesl jsem mu dárek. Vzal jsem prázdný rámeček ze stavebnice od letadýlek, asi 10x10 centimetrů a nastříkal na modro jako Entropu. Dal jsem mu ho se slovy: ,Tohle je Váš obrovský příspěvek k integraci Británie do EU´. Strašně se smál. Asi půl roku na to jsem mluvil s velvyslankyní, která u něj byla, a ta mi řekla, že ho má v pracovně nad stolem. Ale samozřejmě fakt brexitu je velice vážná záležitost, a to zejména pro státy blíž Rusku. Putin musel slavit jako šílenej.“ (Hospodářské noviny 4. 11. 2016)
Citace z autorovy biografie David Černý, 2017

Objekt Kulturáku ARCHA, ve kterém se výstava uskuteční, je uměleckým počinem Jiřího Příhody. Objekt byl pod názvem c-ARK součástí Příhodovy výstavy Sochy (2016) na zámku Troja při Galerii hlavního města Praha a byl oceněn jako nejlepší umělecké dílo roku 2016 v rámci aktivity „Umělec má cenu“.

Projekt se realizuje za podpory Státního fondu kultury ČR a Pardubického kraje.


Výstavy 2019       Další výstavy v tomto místě       Další výstavy prací tohoto autora


Fotografie z vernisáže: