Krvavý román Josefa Váchala

12. 6. – 31. 10. 2020

červen až září otevřeno Út-Ne 9-12, 13-17; říjen: So, Ne 9-12, 13-17

Portmoneum – Museum Josefa Váchala, T. Novákové 75, Litomyšl

kurátorka | Hana Klimešová

pořádá | Portmoneum – Museum Josefa Váchala, spravované Regionálním muzeem v Litomyšli

Výstava je zaměřená na jediné dílo Josefa Váchala (1884–1969), až posmrtně slavného českého grafika, ceněného pro barevné dřevoryty a tvorbu autorských knih, malíře, milovníka barokních knih, krvavých románů a kramářských písní, přítele zvířat, cestovatele, fotografa a mystika stylizující se do role starého pekelníka.

Váchal Krvavý román sepsal a vytiskl v roce 1924 v počtu 17 číslovaných výtisků. První jeho část tvoří „odborná“ obhajoba existence lidových, tak zvaných krvavých neboli kolportážních románů, druhou pak Váchalem sepsaný vlastní krvavý román. Výstava však pojednává i o kolportážních románech jako takových a o sbírce Váchalových krváků. Vlastní Váchalův román se pro svoji bizarnost stal fenoménem, dočkal se dalších vydání v nakladatelstvích, filmového i divadelního zpracování.

Do děje Krvavého románu Váchal zakomponoval své přátele a místa, která dobře znal. V díle se setkáme také s Litomyšlí, osobou zdejšího bibliofila Josefa Portmana a s Portmoneem, jehož výmalbu Váchal v roce 1924 právě dokončoval. Návštěvník tak zažije nevšední spojení autentického prostředí s románovým příběhem.

K výstavě je katalog v českém, německém a anglickém jazyce.

 


Výstavy 2020       Další výstavy v tomto místě       Další výstavy prací tohoto autora