Oscar Niemeyer

Galerie Kubík, Smetanovo náměstí 71

Vernisáž 23. června v 17 hodin
Výstava se koná od 23. 6. do 15. srpna 2009,
otevřeno denně od 10 - 12, 13 -17 hodin

Pořádá Galerie Kubík ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl


V Galerii Kubík bude 23. června otevřena výstava věnovaná dílu světově proslulého brazilského architekta Oscara Niemeyera. Tento tvůrce, který v prosinci loňského roku oslavil 101. narozeniny, zde bude připomenut i pozoruhodným životopisným filmem. Autorem fotografií, zachycujících významné Niemeyerovy stavby, je slovinský historik umění a znalec architektury Damjan Prelovšek. Současně zde bude představena také osobnost Niemeyerova přítele a příznivce, bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka de Oliveira /1902 -1976/ i jeho české kořeny. Svou účast na zahájení přislíbila i velvyslankyně Brazilské federativní republiky v České republice paní Leda Lucia Camargo.

Celým jménem Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho se narodil 15.prosince 1907 v Rio de Janeiru a je dnes považován za žijící legendu moderní architektury. Po studiích začal svou architektonickou dráhu u Lucia Costy. Spolupracoval také s Le Corbusierem.
Jeho nejslavnější dílo, architektura ve městě Brasília, je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Myšlenka na vybudování nového hlavního města Brazílie pochází sice z 19.století, ale ve skutečnost jí pomohl proměnit až nástup prezidenta Kubitcheka v roce 1954. Ten si vzal na pomoc právě Niemeyera. Město bylo vystavěno za pouhé čtyři roky v nedotčené divočině a je považováno za jedno z nejzajímavějších měst. Půdorys je ve tvaru letadla a je nápadem Lucia Costy. Při navrhování Brasílie byl vyzkoušen nový koncept plánování města, byly vytvořeny oddělené silniční systémy pro chodce, auta a veřejnou dopravu. Niemeyer pak navrhl během několika měsíců mnoho rezidenčních, komerčních a vládních budov. Mezi nimi to byla i rezidence prezidenta, budova Ministerstva zahraničí či Metropolitní katedrála, která má symbolizovat trnovou korunu.

Odlišnost jeho staveb spočívala především v jejich oblých křivkách, které byly v té době zcela výjimečné. Město plánované původně pro 800 tisíc obyvatel je dnes domovem pro zhruba 1,5 milionů lidí.
V devadesátých letech navrhl Niemeyer Muzeum současného umění v Niterói, které připomíná velké ufo a poskytuje výhled na Rio a záliv Guanabara.
Na počátku druhého tisíciletí pak bylo otevřeno Muzeum Oscara Niemeyera, kterému se někdy pro jeho tvar přezdívá „Niemeyerovo oko". V roce 2003 byl vybrán Niemeyer pro projekt pavilonu Serpentine Gallery v Londýně. Rok před jeho stými narozeninami byly otevřeny v hlavním městě Brazílie dvě budovy podle jeho návrhu, muzeum a národní knihovna.


Výstavy 2009    Další výstavy v tomto místě    Další výstavy prací tohoto autora


Fotografie: