Jaroslav Horálek – Obrazy

II. patro zámku Litomyšl, 17. 6. - 31. 7. 2005


Horálek svým dílem těsně navázal na tvorbu tzv. generace 80. let (Vladimír Novák, Ivan Ouhel, Václav Bláha, Michael Rittstein...), jejímž ústředním tématem byl člověk a jeho svět. V začátcích byl jeho umělecký výraz ovlivněn nejen akademickým školením, ale i postmoderními expresívními projevy hnutí Neue Wilde.


17.6. - 31.7. 2005, otevřeno denně 9:00 - 12:00 hodin a 13:00 - 17:00 hodin, II. patro zámku Litomyšl

Jaroslav Horálek (1954 -1991) je s Litomyšlí spojen svým podílem na restaurátorských pracích Váchalovy výzdoby Portmonea. Bohužel v průběhu prací (a zároveň na počátku nového tvůrčího rozmachu) jej v prosinci 1991 zastihla smrt.

Horálek svým dílem těsně navázal na tvorbu tzv. generace 80. let (Vladimír Novák, Ivan Ouhel, Václav Bláha, Michael Rittstein...), jejímž ústředním tématem byl člověk a jeho svět. V začátcích byl jeho umělecký výraz ovlivněn nejen akademickým školením, ale i postmoderními expresívními projevy hnutí Neue Wilde. Brzy se však projevil svébytný „horálkovský" smysl pro deformaci, zkratku, grimasu a především posedlost barvou. Příval barev ve všech jejich odstínech a intenzitách postupně rozzářilo i vnitřní světlo... Později, kolem roku 1990, jej zaujala krajina, která pro něj nebyla pouhým výřezem viděné scenérie, nýbrž nekonečným prostorem přírodního bytí.
Výstava pro zámecké prostory v Litomyšli je koncipována jako retrospektivní, přičemž zde budou vystaveny i kresby, které budou zveřejněny vůbec poprvé. Gema Art vydá k výstavě katalog - monografii s množstvím obrazové dokumentace.
Koncepce výstavy: Eva Neumannová

Text: Dita Dvořáková


Výstavy 2005   Další výstavy v tomto místě    Další výstavy prací tohoto autora


Fotografie z vernisáže: