Stvoření světa Jeana Effela


Galerie Kubík Litomyšl, Smetanovo náměstí 71
18. 6. - 27. 7. 2008

Výstava originálů kreseb známého francouzského kreslíře a humoristy.

Výstavu pořádá Artefactes a Městská galerie ve Vysokém Mýtě, za přispění města Vysoké Mýto a Pardubického kraje a za participace velkého množství soukromých i veřejných půjčitelů, z nichž je na prvním místě Musée d´Art et d´Histoire de Saint-Denis, správce Effelovy pozůstalosti. Kurátor Pavel Chalupa.


Otevřeno denně od 10 do 18 hodin, během Smetanovy Litomyšle až do začátku pořadů.
Vernisáž v úterý 17. června v 17.00 hodin. Volnou součástí vernisáže bylo představení Stworzenie swiata divadla Teatr Lalek Arlekin Łódź. Smetanův dům, začátek v 18.30 hod.


Francouzský výtvarník Jean Effel (1908 - 1982) stvořil postavu svého usměvavého Pánaboha v těžké době počátku 40. let. I další postavy, které vzápětí spatřily světlo jeho světa, červený Ďábel, vousatý Adam i rozkošná blondýnka Eva, se rodily za války a staly se vlastně díky alternativnímu, dokonalému a v míru vytvářenému světu, do kterého byly nakresleny, nejen předobrazem (tolik touženého) poválečného ráje na zemi, ale hlavně výtvarnými ikonami, které proslavily svého autora po celém světě. Jako jeden z mála západních výtvarníků měl tak po válce otevřené dveře i na východ od ráje - do zemí bývalého sovětského bloku. Ve většině těchto zemí, včetně Československa 50. let, byla přítomnost jeho kreseb jednou z mála skutečně světlých a radostných stránek tehdejší reality - včetně stránek novin a časopisů. S Československem ale Effela pojilo ještě něco navíc. Díky osobnímu přátelství s někdejším velvyslancem v Paříži Adolfem Hoffmeisterem a díky své pozici dlouholetého prezidenta pařížské Společnosti Francie - Československo spatřil v roce 1957 v barrandovských ateliérech světlo světa i celovečerní animovaný film podle jeho mnohadílného cyklu kreseb Stvoření světa (rež. Eduard Hofman). Ten také díky hlasu Jana Wericha zůstal i po 50 letech od svého uvedení u nás srdeční záležitostí a přispěl k ještě větší popularitě svého tvůrce.
Výstava představuje v roce 100. výročí Effelova narození v evropské exkluzivitě nejen na 100 originálních kreseb ze slavného cyklu, ale i další jeho práci - politické kresby, plakáty, ilustrace i abstraktní obrazy.


Výstavy 2008    Další výstavy v tomto místě
Fotografie z vernisáže: