GENERATION ONE

První generace české postmoderny


16. 6. – 6.7. 2017

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00 – nebo do začátku večerního programu

vernisáž 16. 6. v 16:45 hodin

Zámecký pivovar Litomyšl
 

kurátor David Železný a Federico Díaz
komentovaná prohlídka: 24. 6. 2017 od 17 hodin


pořádá: BOHEMIAN HERITAGE FUND a Cermak Eisenkraft


Na jednom z hlavních koncertů 59. Smetanovy Litomyšle zazněla Mahlerova Symfonie č.1 D-dur s podtitulem "Titánská". A titánská měla být i výstava GENERATION ONE, nikoli svými rozměry či počtem představených děl, ale především tím, že představené umělce můžeme směle považovat za Titány českého progresivního poválečného umění.
Výstava GENERATION ONE byla poctou první generaci velkých českých umělců, kteří začali překračovat formu klasické sochy či obrazu. Generaci experimentátorů, hledačů nových cest, první generaci odvážných a chcete-li první generaci české postmoderny. Ale také generaci, ze které nás již mnozí opustili a životní a umělecká pouť některých dalších se ať chceme či ne zanedlouho uzavře. Představené umělce však zdaleka nespojuje jen generační příbuznost. Uměleckým údělem se ani jednomu z nich nestala klasická malba, ale věčné hledání v hmotě, prostoru i času. Jejich umělecký výraz od konce 50. let postupně vyzrával až dosáhl mimořádné přesvědčivosti, autenticity a takové míry originality, že je snad zbytečné opatřovat výstavu klasickými výstavními popiskami.
Všichni se narodili kolem roku 1930 a jejich umělecká východiska se tedy formovala v přetěžké době. Čelili jí nekompromisním, přesto skromným prosazováním svých osobních východisek v materiálu, se kterým pracovali. Vyznačují se autorskou odvahou, která hluboce a trvale změnila českou výtvarnou scénu. Na ramenou těchto titánů vyrostli mnozí další výrazní čeští umělci – včetně Federica Díaze, architekta výstavy.


Vystavení umělci:
Otto Gutfreund, Karel Malich, Alena Kučerová, Jiří Hilmar, Kurt Gebauer, Eva Kmentová, Jiří  Bielekci, Jan Koblasa, Vladimír Janoušek, Věra Janoušková, Karel Nepraš, Stanislav Kolíbal, František Kyncl, Jindřich Zeithamml, Aleš Veselý, Federico Díaz

 

 

 

 

 


 

Výstavy 2017      Další výstavy v tomto místě


Fotografie z vernisáže: