Josef Matička - Dar Litomyšli

15. 6. - 28. 9. 2014

Městská obrazárna, II. patro Státního zámku Litomyšl

Otevřeno denně mimo pondělí 10 - 12, 13 - 17 hodin

Vernisáž: 14. 6. 2014 v 18. 00 hodin
Komentované prohlídky s kurátorem výstavy: 16. 6. (16.00h.), 27. 7. (14.00h.), 14. 9. (14.00h.)

Pořádá Městská galerie Litomyšl, kurátor: Michal Šimek. 

Výstava se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a starosty města Litomyšle Michala Kortyše.


Reprezentativní výstava představuje Josefa Matičku nejen jako malíře, ale i jako vytříbeného sběratele a velkorysého mecenáše. Vedle více než pěti desítek jeho prací jsou představena i špičková díla Emila Filly, Jana Zrzavého či Josefa Čapka, která Matička odkázal své milované Litomyšli. 


Josef Matička (1893–1976) se narodil v Praze, jeho malířské počátky jsou poznamenány především expresionismem a kubismem. Jeho osobitý výtvarný projev se začal vyhraňovat na počátku 40. let, kdy se s manželkou přestěhovali z Prahy do její rodné Litomyšle z obav před nacistickou zlovůlí. Od první návštěvy v roce 1921 okouzlila Litomyšl Matičku nejen krásou svých historických staveb, ale i charakterem místních lidí. Josef Matička začal ztvárňovat Litomyšl a její okolí ve svých obrazech, soustřeďoval se na vyjádření svých citů k tomuto kraji. Litomyšl a její okolí,  se tak  vedle Prahy stala  jeho celoživotní inspirací. Na konci života odkázal Matička podstatnou část své tvorby a své soukromé sbírky, čítající špičková díla českého kubismu a malířů Osmy, městu Litomyšl. Nejen jeho dar Litomyšli, ale i díla například ze sbírek Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy či mnoha soukromých sběratelů, můžete zhlédnout v Městské obrazárně v 2. patře litomyšlského zámku.  Výstava je doplněna o publikaci o životě a díle Josefa Matičky. 


Výstavy 2014    Další výstavy v tomto místě    Další výstavy prací tohoto autora


Fotografie z vernisáže: